TEST A/B REAL · TERMPROTECT · OCTOMBRIE 2026

Carlos câștigă la acoperire: testul A/B al unui agent vocal AI și provocarea scalării

Echipa LeadVoz7 min de lectură
Acoperirea apelurilor înregistrate în testul Termprotect: Carlos 96,8% (572 din 591); grupul comercial 57,0% (345 din 605).
Lead cu cel puțin un apel înregistrat; nu înseamnă neapărat conversație cu răspuns.
În acest articol
  1. Un test A/B real: 591 de leaduri cu Carlos și 605 în grupul comercial
  2. 189 de leaduri fără apel înregistrat și fără conversie: aproape o treime
  3. Primul apel într-o mediană de 2 minute și 55 de secunde
  4. Carlos versus echipa comercială: ce înseamnă „20 de comerciali”
  5. Ce faci când ajungi la 300 de leaduri pe zi?
  6. Carlos câștigă acolo unde începe scalarea comercială
  7. Întrebări frecvente despre test și urmărirea leadurilor cu AI

Carlos câștigă comparația la acoperirea apelurilor: 96,8%, față de 57,0% în grupul comercial. Acesta este cel mai clar rezultat al testului A/B Termprotect, desfășurat între 16 și 31 octombrie 2026 pe 1.196 de leaduri din Meta / Paid Social. Pentru o companie care vrea să mărească volumul de solicitări, întrebarea practică este ce se întâmplă cu fiecare lead atunci când afacerea crește.

Carlos este agentul vocal AI LeadVoz integrat în procesul comercial Termprotect. Testul arată un avantaj operațional concret: acoperire mai mare, mai multe încercări de apel și mai mult context înregistrat în CRM. Aceasta este victoria care contează înainte să multiplici bugetul de publicitate.

Un test A/B real: 591 de leaduri cu Carlos și 605 în grupul comercial

Analiza reunește leaduri unice din aceeași sursă și perioadă, separate prin alocarea TestCarlos „Sí” sau „No”. Raportul se închide la 31 octombrie. Comparația privește aceste două grupuri operaționale; nu demonstrează o alocare aleatorie și nici că lotul Carlos nu a beneficiat ulterior de intervenție umană.

Test Termprotect · 16–31 octombrie 2026 · Meta / Paid Social
IndicatorGrupul CarlosGrupul comercial
Leaduri unice primite591605
Leaduri cu apel înregistrat572 · 96,8%345 · 57,0%
Leaduri fără apel înregistrat19 · 3,2%260 · 43,0%
Apeluri / încercări înregistrate1.541697
Note înregistrate în CRM2.166364
Conversie istorică la ofertare sau etapă eligibilă ulterioară297 · 50,3%333 · 55,0%

Avantajul de acoperire al lui Carlos este de 39,8 puncte procentuale. „Cu apel” înseamnă existența unei înregistrări de apel, nu neapărat o conversație cu răspuns. „Conversie” înseamnă atingerea etapei Pendiente Propuesta sau a unei etape ulterioare eligibile în raport; nu reprezintă o vânzare încasată.

Grupul comercial a avut o rată mai mare de avansare la ofertare: 55,0%, față de 50,3%. Victoria lui Carlos se bazează pe acoperire și pe execuția urmăririi leadurilor. A-l prezenta drept câștigător la vânzări sau la rata de conversie ar schimba concluzia datelor.

189 de leaduri fără apel înregistrat și fără conversie: aproape o treime

Cei 260 de leaduri fără apel înregistrat necesită o interpretare precisă. Verificarea acelorași identificatori în istoricul etapelor arată că 71 dintre cei 260 ajunseseră totuși într-o etapă de conversie. CRM-ul consemnează progres comercial, deși nu există un apel înregistrat. Progresul poate proveni din alt canal sau din activitate neînregistrată ca apel; raportul nu stabilește cauza.

Rămân 260 − 71 = 189 de leaduri fără apel înregistrat și fără conversie istorică la închiderea raportului: 189 / 605 = 31,2%. Este un gol important în urmărirea documentată. Nu dovedește că acești oameni nu au fost contactați niciodată pe alt canal sau că toți ar fi convertit cu Carlos.

În grupul Carlos, cele 19 cazuri fără apel sunt explicate în raport prin 10 numere invalide, 3 duplicate, 1 eroare de CRM și 5 intrări după închiderea programului din ultima zi. Procentul de acoperire folosește toate cele 591 de leaduri primite, fără eliminarea excepțiilor pentru a îmbunătăți rezultatul.

Pentru o firmă care plătește pentru leaduri, decizia este concretă: înainte să cumpere mai multe solicitări, merită să asigure o primă acțiune și un pas următor vizibil pentru fiecare.

Primul apel într-o mediană de 2 minute și 55 de secunde

Mediana lui Carlos a fost de 2 min 55 s de la crearea contactului, calculată în timpul programului operațional din raport: luni–sâmbătă, 09:00–20:00. Este timp operațional, nu timpul calendaristic total scurs, și nu înseamnă că toate leadurile au fost apelate în acel interval.

Un agent vocal AI pentru companii poate prelua prima încercare, revenirile stabilite și înregistrarea contextului, în timp ce echipa continuă oportunitățile care necesită atenție comercială. Configurația și rezultatele trebuie verificate în fiecare operațiune.

Carlos versus echipa comercială: ce înseamnă „20 de comerciali”

Raportul de activitate identifică 24 de conturi CRM cu activitate, dintre care 20 au înregistrat conversii. Unele sunt conturi generice. Așadar, „Carlos versus 20 de comerciali” exprimă ideea comparației, însă datele nu certifică existența a 20 de persoane dedicate exclusiv acestor leaduri.

Ca reper de repartizare, 605 leaduri / 20 de conturi / 11 zile de luni până vineri = 2,75 leaduri noi pe cont și zi. Este o medie ilustrativă pentru această sursă și perioadă, nu măsura întregului volum de muncă. Alte surse, oportunitățile mai vechi și restul sarcinilor comerciale nu intră în acest calcul.

Chiar și la acest volum de intrări, a apărut un gol în urmărire. Când crește captarea, spațiile libere din agendă nu rezolvă singure cine face primul apel, cine revine și cine consemnează rezultatul în CRM.

Ce faci când ajungi la 300 de leaduri pe zi?

La 300 de leaduri noi pe zi, repartizate ipotetic între 20 de persoane, fiecare ar primi 15 solicitări noi zilnic. La 600, ar primi 30, înainte de a adăuga revenirile, ofertele și urmărirea oportunităților deschise. Acestea sunt scenarii de planificare, nu rezultate ale testului.

Carlos oferă o bază operațională pentru creștere. Într-un raport separat, pentru 28 septembrie–27 octombrie, ziua sa cu cel mai mare volum a fost 28 septembrie: 628 de încercări de apel outbound și 93 de apeluri cu conversație. Nu sunt 628 de conversații și nici 628 de leaduri noi. Raportul cuprinde activitatea lui Carlos și nu folosește același filtru de sursă ca testul A/B.

Această zi demonstrează un volum executat. Nu demonstrează o conversie de 50% la 300 de leaduri zilnice sau capacitate nelimitată. Scalarea cere dimensionarea apelurilor simultane ale agentului vocal AI și a capacității echipei de a continua oportunitățile.

  1. Prioritizează intrările noi. Separă primul apel de reveniri și de reactivarea bazelor vechi.
  2. Definește urmărirea. Stabilește programul, numărul de încercări, regulile de oprire și responsabilul pentru excepții.
  3. Înregistrează fiecare rezultat. Încercarea, conversația, interesul, etapa și următoarea acțiune sunt indicatori diferiți.
  4. Pregătește preluarea de către echipă. Mai multe apeluri ajută dacă oportunitățile avansate primesc atenție la timp.
  5. Măsoară vânzările și costul complet. Verifică nivelul calității, progresul comercial și vânzările după același interval de observație, înaintea următoarei creșteri.

Carlos câștigă acolo unde începe scalarea comercială

Concluzia operațională este clară: Carlos a asigurat un apel înregistrat pentru o proporție mult mai mare de leaduri și a susținut o urmărire mai intensă. Combinația dintre 96,8% acoperire, mediana de 2 min 55 s în program și o zi documentată cu 628 de încercări arată concret avantajul său în organizarea unui volum mai mare de solicitări.

Utilitatea acestui avantaj este să ofere echipei oportunități cu context și un proces consecvent. Poți vedea cazul Termprotect sau poți evalua împreună cu LeadVoz urmărirea leadurilor din compania ta.

Întrebări frecvente despre test și urmărirea leadurilor cu AI

A convertit Carlos mai mult decât grupul comercial?

Nu în indicatorul istoric de avansare la ofertare: 50,3% față de 55,0%. Avantajul demonstrat a fost acoperirea apelurilor și execuția urmăririi.

Au fost pierduți 260 de leaduri?

260 nu aveau apel înregistrat. Dintre aceștia, 71 aveau conversie istorică. Ceilalți 189, adică 31,2% din grup, nu aveau niciuna dintre aceste două dovezi la închidere; nu putem afirma că sunt pierderi definitive.

Se poate păstra rezultatul la 300 de leaduri pe zi?

Testul nu demonstrează acest lucru. Cele 628 de încercări dintr-o altă zi oferă dovadă de volum operațional, însă conversia, costul și capacitatea echipei trebuie măsurate pe măsură ce crește volumul.

Surse și metodologie

Analiză proprie LeadVoz pe baza raportului final al testului A/B Termprotect din 16–31 octombrie 2026, a raportului de activitate comercială și a auditului celor 260 de înregistrări fără apel, efectuat pe 2 noiembrie. Conversia este istorică: se păstrează dacă leadul a atins o etapă eligibilă până la închidere, chiar dacă ulterior a fost mutat în altă etapă. Rezultatele aparțin grupului alocat și pot include urmărire umană ulterioară.

Cifra de 628 de încercări provine din raportul operațional independent 28 septembrie–27 octombrie. Nu este amestecată cu bazele de calcul ale testului. Scenariile cu 300 și 600 de leaduri zilnice sunt ilustrative. Articolul publică date agregate, fără identificarea angajaților sau a contactelor individuale.

Echipa LeadVoz

Analiză a datelor operaționale LeadVoz și Termprotect, cu definiții și limite explicite ale comparației.

Evaluează procesul comercial